2020 Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
February
Fri. 21 Endicott 4 Trinity (Tex.) 12 Final
Sat. 22 Eastern Nazarene 11 Wentworth 1 Final
  Roger Williams 6 Rutgers-Newark 7 Final
  Endicott 4 Trinity (Tex.) 9 Final
  Eastern Nazarene 2 Wentworth 0 Final
  Roger Williams 5 Rutgers-Newark 4 Final
Sun. 23 Endicott 11 Trinity (Tex.) 13 Final
Tue. 25 Western New England 9 Clark 8 Final - 12 innings
Sat. 29 Western New England   Wheaton (Mass.)   12:00 PM
  @ at Clark University
 
March
Sun. 1 Stevens   Endicott   12:00 PM
  Wheaton (Mass.)   Nichols   12:00 PM
  @ at Clark University
  Roger Williams   New York U.   1:00 PM
  Fitchburg St.   Salve Regina   1:00 PM
  Elms   Western New England   1:00 PM
  @ at Trinity College
Tue. 3 Eastern Conn. St.   Nichols   2:30 PM
  @ Worcester, Mass. (Clark U.)
  Gordon   Salem St.   3:00 PM
Thu. 5 Western New England   Framingham St.   3:00 PM
  Game played at NEBC
  Curry   Pine Manor   3:30 PM
Fri. 6 Gordon   Chatham   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Gordon   Chatham   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Salve Regina   Arcadia   3:00 PM
Sat. 7 Salve Regina   Oswego   11:00 AM
  Western New England   Springfield   12:00 PM
  Roger Williams   Lebanon Valley   12:00 PM
  @ Lexington, S.C.
  Bates   Nichols   12:00 PM
  @ Northborough, Mass.
  MIT   Endicott   1:00 PM
  Curry   Chatham   1:00 PM
  @ Lake Myrtle Park (Field #1) - Auburndale, Fla.
  Western New England   Springfield   2:30 PM
  Anna Maria   Gordon   3:00 PM
  RussMatt Invitational
  Bates   Nichols   3:00 PM
  @ Northborough, Mass.
  Curry   Pitt.-Greensburg   4:30 PM
  @ Lake Myrtle Park (Field #1) - Auburndale, Fla.
  Gordon   Anna Maria   6:00 PM
  RussMatt Invitational
Sun. 8 Neb. Wesleyan   Wentworth   9:45 AM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park #8)
  Bates   Endicott   12:00 PM
  Western New England   Brandeis   12:00 PM
  DH @ Northboro, MA
  Wentworth   Neb. Wesleyan   12:15 PM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park #8)
  Anna Maria   Curry   2:00 PM
  RussMatt Invitational @ Lake Myrtle Park (Main Field) - Auburndale, Fla.
  Western New England   Brandeis   2:00 PM
  @ Northboro, MA
  Bates   Endicott   3:00 PM
  Case Western Reserve   Roger Williams   4:00 PM
  Spartan Southern Classic @ Lexington, S.C. (Lexington County Stadium)
Mon. 9 Curry   Penn St. Brandywine   9:00 AM
  @ Lake Myrtle Park (Field #3) - Auburndale, Fla.
  Martin Luther   Wentworth   9:15 AM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park #6)
  Penn St. Brandywine   Curry   11:00 AM
  @ Lake Myrtle Park (Field #3) - Auburndale, Fla.
  Wentworth   Martin Luther   11:45 AM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park #6)
  Roger Williams   Case Western Reserve   12:00 PM
  Spartan Southern Classic @ Lexington, S.C. (Lexington County Stadium)
Tue. 10 Gordon   Cazenovia   12:30 AM
  @ Russmatt Invitational
  Gordon   Cazenovia   10:00 AM
  @ Russmatt Invitational
  Alfred St.   Roger Williams   1:00 PM
  @ Lexington, SC
  Johnson & Wales (RI)   Salve Regina   3:00 PM
  MIT   Nichols   3:00 PM
  Saint Joseph's (Me.)   Endicott   4:00 PM
Wed. 11 Lesley   Wentworth   9:30 AM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park #5)
  Wentworth   Lesley   12:00 PM
  RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park #5)
  Curry   Neb. Wesleyan   1:15 PM
  @ Lake Myrtle Park (Field #7) - Winter Haven, Fla.
  Penn St. Brandywine   Gordon   2:45 PM
  RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla. - Lake Myrtle Field 2
  Alfred St.   Roger Williams   3:00 PM
  @ Lexington, SC
  New England Col.   Salve Regina   3:00 PM
  Mass. Maritime   Nichols   3:30 PM
  Gordon   Penn St. Brandywine   5:00 PM
  RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla. - Lake Myrtle Field 2
Thu. 12 Colby-Sawyer   Gordon   9:15 AM
  @ AUBURNDALE, FL - LAKE MYRTLE #6
  Curry   Medaille   9:30 AM
  @ Lake Myrtle Park (Main Field) - Auburndale, Fla.
  Medaille   Curry   11:30 AM
  @ Lake Myrtle Park (Main Field) - Auburndale, Fla.
  Gordon   Colby-Sawyer   11:45 AM
  @ AUBURNDALE, FL - LAKE MYRTLE #6
  Case Western Reserve   Roger Williams   1:00 PM
  Spartan Southern Classic @ Lexington, S.C. (Lexington County Stadium)
Fri. 13 Wentworth   Westminster (Pa.)   9:30 AM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park #3)
  Westminster (Pa.)   Wentworth   12:00 PM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park #3)
  Southern Me.   Roger Williams   12:00 PM
  @ Lexington, S.C.
  Rensselaer   Salve Regina   2:00 PM
  RussMatt Invitational; Historic Sanford Memorial Stadium @ Sanford, Fla.
Sat. 14 Mt. St. Joseph   Wentworth   10:00 AM
  @ Lakeland, Fla. (Henley Field)
  Roger Williams   Johnson & Wales (RI)   11:00 AM
  @ Hampton, Va.
  Wentworth   Mt. St. Joseph   12:30 PM
  @ Lakeland, Fla. (Henley Field)
  Nichols   Mass.-Dartmouth   1:15 PM
  @ Lake Myrtle #2 | Auburndale, Fla.
  Salve Regina   Ripon   1:30 PM
  RussMatt Invitational; Lake Myrtle #7 @ Auburndale, Fla.
  Salve Regina   Ripon   5:00 PM
  RussMatt Invitational; Lake Myrtle #7 @ Auburndale, Fla.
  Cortland   Western New England   7:00 PM
  @ Lexington, S.C.
Sun. 15 Nichols   Vassar   9:30 AM
  @ Winter Haven, Fla.
  Salve Regina   St. Scholastica   9:45 AM
  RussMatt Invitational; Lake Myrtle #4 @ Auburndale, Fla.
  Roger Williams   Chris. Newport   11:00 AM
  Vassar   Nichols   12:00 PM
  @ Winter Haven, Fla.
  Trinity (Conn.)   Western New England   12:30 PM
  Bantam Southern Classic @ Lexington, S.C
  Cortland   Endicott   3:30 PM
  @ Lexington, S.C
  Endicott   Southern Me.   7:00 PM
  @ Lexington, S.C
Mon. 16 Western New England   Southern Me.   11:00 AM
  @ Lexington, S.C.
  Gordon   Bridgewater St.   3:00 PM
  Cortland   Western New England   3:00 PM
  @ Lexington County Baseball Stadium ? Lexington, SC
  Nichols   Rutgers-Camden   4:30 PM
  @ Auburndale, FL
  Trinity (Conn.)   Endicott   7:00 PM
  Bantam Southern Classic @ Lexington, S.C
Tue. 17 Ramapo   Salve Regina   10:00 AM
  RussMatt Invitational; Lake Myrtle Main @ Auburndale, Fla.
  Salve Regina   Sewanee   1:30 PM
  RussMatt Invitational; Lake Myrtle Main @ Auburndale, Fla.
  Dean   Curry   3:00 PM
  Bridgewater St.   Roger Williams   3:00 PM
  Gordon   WPI   3:30 PM
  Wentworth   Mass. Maritime   4:00 PM
  Oswego   Endicott   4:00 PM
  @ Lexington, S.C
Wed. 18 Springfield   Nichols   1:00 PM
  Franklin & Marshall   Salve Regina   1:00 PM
  RussMatt Invitational; Chain of Lakes Park #1 @ Winter Haven, Fla.
  Western New England   Oswego   1:00 PM
  @ Lexington County Baseball Stadium
  Wentworth   Brandeis   3:00 PM
  Eastern Nazarene   Gordon   3:30 PM
  Curry   Suffolk   4:00 PM
  Salve Regina   Franklin & Marshall   4:00 PM
  RussMatt Invitational; Chain of Lakes Park #1 @ Winter Haven, Fla.
Thu. 19 Nichols   Westminster   9:00 AM
  RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla.
  Endicott   Oswego   11:00 AM
  @ Lexington, S.C
  Southern Me.   Western New England   7:00 PM
  @ Lexington, S.C.
Fri. 20 Curry   Emerson   3:00 PM
  Lesley   Gordon   3:30 PM
Sat. 21 Endicott *   Western New England   10:00 AM
  @ Lexington, S.C
  Wentworth *   Gordon   12:00 PM
  Nichols *   Roger Williams   12:00 PM
  Endicott *   Western New England   1:00 PM
  @ Lexington, S.C
  Nichols *   Roger Williams   3:00 PM
  Wentworth *   Gordon   3:00 PM
Sun. 22 Curry *   Salve Regina   12:00 PM
  Curry *   Salve Regina   3:00 PM
Mon. 23 Pine Manor   Curry   3:00 PM
Tue. 24 Johnson & Wales (RI)   Roger Williams   3:00 PM
  Bridgewater St.   Curry   3:00 PM
  Lasell   Gordon   3:30 PM
  Endicott   Salem St.   3:30 PM
  Wentworth   Becker   3:30 PM
  Salve Regina   Trinity (Conn.)   4:00 PM
  Nichols   Elms   7:00 PM
Wed. 25 Suffolk   Salve Regina   3:30 PM
  Southern Me.   Endicott   3:30 PM
  Colby-Sawyer   Wentworth   7:00 PM
Thu. 26 Mass.-Boston   Western New England   3:00 PM
  Mass.-Dartmouth   Roger Williams   3:00 PM
  Clark   Nichols   3:30 PM
  Emerson   Gordon   3:30 PM
  @ Danvers, Mass.
  Curry   Babson   3:30 PM
Sat. 28 Roger Williams *   Curry   11:00 AM
  Wentworth *   Nichols   12:00 PM
  Salve Regina *   Endicott   12:00 PM
  Western New England *   Gordon   12:00 PM
  Roger Williams *   Curry   2:00 PM
  Western New England *   Gordon   2:30 PM
  Wentworth *   Nichols   3:00 PM
  Salve Regina *   Endicott   3:00 PM
Sun. 29 Me.-Farmington   Wentworth   12:00 PM
  Salem St.   Curry   12:00 PM
  Mass.-Dartmouth   Endicott   1:00 PM
  Mass.-Boston   Salve Regina   1:00 PM
  Becker   Western New England   1:00 PM
  Me.-Farmington   Wentworth   2:30 PM
Mon. 30 Nichols   Worcester St.   3:00 PM
  Rhode Island Col.   Roger Williams   3:00 PM
Tue. 31 Suffolk   Nichols   TBA
  Becker   Curry   3:00 PM
  Lasell   Roger Williams   3:00 PM
  Colby-Sawyer   Gordon   3:30 PM
 
April
Wed. 1 Lesley   Curry   3:00 PM
  Emerson   Gordon   3:30 PM
  Anna Maria   Nichols   3:30 PM
  Roger Williams   Babson   3:30 PM
  Keene St.   Western New England   3:30 PM
Thu. 2 Endicott   Mass.-Boston   3:00 PM
  Salve Regina   Wheaton (Mass.)   3:30 PM
Fri. 3 Salve Regina *   Roger Williams   3:00 PM
  Wentworth *   Curry   3:00 PM
  Endicott *   Gordon   3:30 PM
  Nichols *   Western New England   3:30 PM
Sat. 4 Gordon *   Curry   11:00 AM
  Western New England *   Wentworth   12:00 PM
  Nichols *   Salve Regina   12:00 PM
  Roger Williams *   Endicott   12:00 PM
  Gordon *   Curry   2:00 PM
  Western New England *   Wentworth   3:00 PM
  Nichols *   Salve Regina   3:00 PM
  Roger Williams *   Endicott   3:00 PM
Mon. 6 Western New England   Amherst   3:30 PM
  Curry   Rhode Island Col.   3:30 PM
  Gordon   Eastern Nazarene   3:30 PM
Tue. 7 Curry   Eastern Nazarene   TBA
  Roger Williams   Tufts   3:30 PM
  Trinity (Conn.)   Nichols   4:00 PM
  Endicott   Suffolk   4:00 PM
Wed. 8 Mass.-Boston   Roger Williams   3:00 PM
  Nichols   Dean   3:30 PM
  Gordon   Colby-Sawyer   3:30 PM
  Western New England   Williams   4:00 PM
Thu. 9 Salve Regina   Rhode Island Col.   3:30 PM
  Endicott   Mass.-Dartmouth   3:30 PM
  Curry   Emerson   3:30 PM
  Pine Manor   Wentworth   7:00 PM
Sat. 11 Salve Regina *   Wentworth   12:00 PM
  Gordon *   Roger Williams   12:00 PM
  Endicott *   Nichols   12:00 PM
  Curry *   Western New England   12:00 PM
  Salve Regina *   Wentworth   3:00 PM
  Gordon *   Roger Williams   3:00 PM
  Endicott *   Nichols   3:00 PM
  Curry *   Western New England   3:00 PM
Mon. 13 Salve Regina   Amherst   3:30 PM
  Endicott   Tufts   3:30 PM
  Curry   Lasell   5:00 PM
Tue. 14 Wentworth   Bridgewater St.   3:30 PM
  Anna Maria   Western New England   3:30 PM
  Salve Regina   Worcester St.   3:30 PM
  Roger Williams   Wesleyan (Conn.)   4:00 PM
  Nichols   Rivier   7:00 PM
Wed. 15 Lesley   Curry   3:00 PM
  Mitchell   Nichols   3:00 PM
  Suffolk   Gordon   3:30 PM
  Endicott   Southern Me.   3:30 PM
  Eastern Conn. St.   Western New England   3:30 PM
Thu. 16 Roger Williams   Keene St.   3:30 PM
Fri. 17 Western New England   Nichols   3:30 PM
  Gordon *   Endicott   3:30 PM
  Roger Williams *   Salve Regina   3:30 PM
  Curry *   Wentworth   4:00 PM
Sat. 18 Endicott *   Curry   11:00 AM
  Roger Williams *   Wentworth   12:00 PM
  Salve Regina *   Western New England   12:00 PM
  Nichols *   Gordon   12:00 PM
  Endicott *   Curry   2:00 PM
  Nichols *   Gordon   2:30 PM
  Roger Williams *   Wentworth   3:00 PM
  Salve Regina *   Western New England   3:00 PM
Sun. 19 Nichols   Middlebury   12:00 PM
  Rhode Island Col.   Salve Regina   1:00 PM
Mon. 20 Westfield St.   Western New England   3:30 PM
  Amherst   Roger Williams   3:30 PM
Tue. 21 Eastern Nazarene   Curry   3:00 PM
  Endicott   MIT   3:30 PM
  Salve Regina   Johnson & Wales (RI)   4:00 PM
  Nichols   Brandeis   7:00 PM
Wed. 22 Western New England   Eastern Nazarene   TBA
  Worcester St.   Nichols   3:30 PM
  Curry   Bridgewater St.   3:30 PM
  Trinity (Conn.)   Salve Regina   3:30 PM
  Roger Williams   MIT   3:30 PM
  Endicott   Saint Joseph's (Me.)   4:00 PM
Thu. 23 Salve Regina   Mitchell   3:30 PM
  Nichols   Mass.-Boston   4:30 PM
Fri. 24 Wentworth   Eastern Nazarene   TBA
  Wheaton (Mass.)   Western New England   4:00 PM
Sat. 25 Curry *   Nichols   12:00 PM
  Wentworth *   Endicott   12:00 PM
  Gordon *   Salve Regina   12:00 PM
  Western New England *   Roger Williams   12:00 PM
  Western New England *   Roger Williams   2:00 PM
  Curry *   Nichols   3:00 PM
  Wentworth *   Endicott   3:00 PM
  Gordon *   Salve Regina   3:00 PM
Sun. 26 Suffolk   Endicott   12:00 PM
  Clark   Salve Regina   1:00 PM
Mon. 27 Gordon   Fitchburg St.   3:00 PM
  Babson   Western New England   3:30 PM
  Mass.-Boston   Endicott   3:30 PM
Tue. 28 Mass. Maritime   Roger Williams   3:00 PM
  Worcester St.   Salve Regina   3:30 PM
  Nichols   Westfield St.   3:30 PM
 
May
Fri. 1 Endicott %   CCC Tournament   TBA
Sat. 2 Endicott %   CCC Tournament   TBA
Sun. 3 Endicott %   CCC Tournament   TBA
Fri. 8 Endicott %   CCC Tournament   TBA
Sat. 9 Endicott %   CCC Tournament   TBA
Sun. 10 Endicott %   CCC Tournament   TBA
* Conference
% Post season